خرما

خرما خشک فله میوه درختان خرما است و یکی از میوه هایی است که به دلیل ارزش غذایی بسیار معروف است، میوه ای تابستانی است که در کشورهای عربی پخش می شود. در گذشته اعراب در زندگی روزمره خود به آن تکیه می کردند.

خرما به شکل بیضی شکل است و اندازه آن از 20 تا 60 میلی متر طول و 8 تا 30 میلی متر قطر متفاوت است.میوه رسیده از یک هسته سخت تشکیل شده است که با کاغذی احاطه شده است. پوششی به نام تارتار که هسته را از قسمت گوشتی که خورده می شود جدا می کند.

مورخان در مورد محل پیدایش آن اختلاف نظر داشتند، بنابراین برخی از مورخان اعتقاد خود را مبنی بر منشأ آن در اطراف خلیج فارس بیان کردند و برخی از آنها می گویند که قدیمی ترین اطلاعات شناخته شده در مورد درختان خرما در بابل 4 هزار سال قبل از میلاد بوده است. در مورد استفاده مصریان باستان از خرما در شراب شناخته شده است.

خرما

گل ماده دارای سه تخمدان است و فقط سه سر آن قابل مشاهده است که یکی از این تخمدان ها گرده افشانی می شود و دو تای دیگر بدون گرده افشانی می مانند و پژمرده می شوند و می ریزند و در اینجا تخمدان گرده افشانی رشد می کند. میوه خرما پنج مرحله (مرحله) اساسی رشد را طی می کند.

گرده گل اولین ظهور میوه است و این مرحله گرده افشانی مستقیم در یک دوره کوتاه 4-5 هفته ای آغاز می شود.

الخلال را مرحله دوم رشد خرما خشک فله می دانند و میوه شروع به دراز شدن می کند، سبز می شود و با افزایش وزن و اندازه سریع مشخص می شود.

مرحله حاملگی با افزایش وزن آهسته و تغییر رنگ به زرد، قرمز یا بلوند مشخص می شود و مدت آن 3-5 هفته است.

رطب از دم مرحله رسیدن شروع می شود و سپس آن را می پوشاند، بنابراین میوه تبدیل به رطب می شود، آبکی و شیرین می شود و دوره آن بین 2 تا 4 هفته است.

مرحله پایانی میوه و انواع نرم آن است، ممکن است گوشت آن به هم بچسبد، رنگ آن تیره شود و پوسته آن یخ بزند، ذکر شده است که بیش از 450 نوع خرما خشک فله در جهان وجود دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *