فواید برنج برای سلامتی به حدی است برنج طارم هاشمی که به تامین انرژی، جلوگیری از چاقی، کنترل فشار خون، پیشگیری از سرطان، فواید خوردن برنج سفید برای پوست و پیشگیری از بیماری آلزایمر، داشتن خواص ادرارآور و گوارشی، بهبود متابولیسم کمک می کند.

خوردن برنج می تواند سلامت قلب و عروق را تقویت کند، علائم سندرم روده تحریک پذیر را تسکین می دهد، از یبوست مزمن جلوگیری می کند، دمای بدن را تنظیم می کند.

برنج دانه گونه علف Oryza sativa (برنج آسیایی) یا Oryza glaberrima (برنج آفریقایی) است. به عنوان یک دانه غلات، پرمصرف ترین غذای اصلی برای بخش بزرگی از جمعیت بشری جهان، به ویژه در آسیا است.

این کالا پس از نیشکر و ذرت سومین کالای برنج طارم کشاورزی در جهان است. برنج مهمترین غله از نظر تغذیه و کالری دریافتی انسان است که بیش از یک پنجم کالری مصرفی انسان در سراسر جهان را تامین می کند.

برنج، یک لپه ای، به طور معمول به عنوان برنج طارم عطری یک گیاه یک ساله کشت می شود، اگرچه در مناطق گرمسیری می تواند به عنوان یک محصول چند ساله زنده بماند و می تواند تا 30 سال محصول جیره تولید کند.

کشت برنج برای کشورها و مناطقی که هزینه های کارگری کم و بارندگی زیاد دارند، بسیار مناسب است، زیرا کشت برنج کار فشرده ای است و به آب فراوان نیاز دارد.

انواع مختلفی از برنج در شهرستان‌های مختلف کشت می‌شود، برخی از برنج‌های رایج عبارتند از: برنج سفید، برنج سیاه، برنج یاسمن، برنج قهوه‌ای، برنج محموله‌ای قرمز، برنج پاربویل شده و هر کدام فواید سلامتی متفاوتی دارند.

ارزش غذایی برنج در 100 گرم
ارزش غذایی 100 گرم  برنج طارم فجر برنج سفید پخته شده را بررسی کنید که 130 کالری دارد و حاوی 69٪ آب، 2.4 گرم پروتئین ، 28.7 گرم کربوهیدرات، 0.2 گرم چربی کل است که چربی اشباع شده 0.05 گرم است، چربی تک غیراشباع 6 گرم است.

چربی غیراشباع چندگانه 0.05 گرم، امگا 3 0.01 گرم و امگا 6 0.04 گرم با صفر چربی ترانس، شکر و فیبر است.

 • منابع:
  1. Health Benefits Of Rice And Its Side Effects
 • تبلیغات: 
  1. دباغی پوست برای تولید چرم با کیفیت
  2. تنوع پارچه در فصول مختلف سال
  3. مطالبی راجع به خرما که نمی دانستید
  4. روشی برای شستشوی لکه قیر روی خودرو با لیمو!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *