ظرف

ملامین یک ماده شیمیایی است که مصارف صنعتی زیادی دارد. در ایالات متحده، استفاده از آن در ساخت برخی ظروف پخت و پز، بشقاب ها، محصولات پلاستیکی، کاغذ، مقوا و پوشش های صنعتی و موارد دیگر تایید شده است. علاوه بر این، اگرچه ملامین به عنوان کود در ایالات متحده ثبت نشده است، ملامین به عنوان کود در برخی از نقاط جهان استفاده شده است.

بنیاد مصرف کنندگان تایوان اخیراً ظروف ملامین تک رنگ ساخته شده در چین را آزمایش کرد و دریافت که حاوی ملامین در سطح 20000 قسمت در میلیارد است. این نوع ظروف با ماده ای به نام رزین ملامین فرمالدئید تولید می شود.

اگر ملامین موجد در ظروف ملامین تک رنگ وارد غذاها و نوشیدنی ها شود، آیا غذاها یا نوشیدنی ها را برای سلامتی مضر می کند؟ مشخص شده است که ملامین از ظروف ملامینه فرمالدئید به بیشتر غذاها منتقل نمی شود.

ظرف

تنها مهاجرت اندازه‌گیری‌شده، در آزمایش‌ها، از برخی نمونه‌ها (سه نمونه از 19 بشقاب و فنجان تجاری موجود) به غذاهای اسیدی، در شرایط اغراق‌آمیز بود (یعنی غذا در ظروف غذاخوری در دمای 160 درجه فارنهایت به مدت دو ساعت نگهداری می‌شد).

هنگامی که برای شرایط استفاده واقعی تنظیم شود (آب پرتقال سرد در ظرف حدود 15 دقیقه نگه داشته شود)، مهاجرت کمتر از 10 قسمت ملامین در هر میلیارد قسمت آب خواهد بود.

این میزان 250 برابر کمتر از سطح ملامین است (به تنهایی یا حتی در ترکیب با ترکیبات مرتبط – آنالوگ ها – که سمیت آن را افزایش می دهند) که FDA به این نتیجه رسیده است که در غذاهایی غیر از شیر خشک نوزادان (2500 قسمت در میلیارد) قابل قبول است.

به عبارت دیگر، بسیار پایین تر از سطح ریسک. علاوه بر این، چنین غذاهای بسیار اسیدی تنها حدود 10 درصد از کل رژیم غذایی را تشکیل می دهند، بنابراین سطح ملامین در رژیم غذایی در این سناریوها کمتر از یک قسمت در میلیارد خواهد بود.

با این حال، هنگامی که غذاهای بسیار اسیدی تا دمای شدید (مثلاً 160 درجه فارنهایت یا بالاتر) گرم می شوند، مقدار ملامینی که از پلاستیک خارج می شود می تواند افزایش یابد.

غذاها و نوشیدنی ها را نباید روی ظروف ملامین تک رنگ در اجاق های مایکروویو حرارت دهید. فقط باید از ظروف سرامیکی یا دیگر وسایل آشپزی استفاده کرد که مشخص می کند ظروف قابل استفاده در مایکروویو هستند. سپس ممکن است غذا روی ظروف ملامینه سرو شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *